• 8 37 300 640

2021-02-01 prasidejo scam/phishing tipo ataka, kurios tikslas surinkti el. paskyrų duomenis. Į institucijų el. pašto dėžutes siunčiami laiškai su  kvietimu atsinaujinti MS paskyrą.

JOKIU būdu to nedarykite. Pažymėkite laišką kaip brukalą (angl. Junk, Spam) ir ištrinkite.

2020 gruodžio 8-9 d. LITNET KTU techninis centras organizuoja vaizdo seminarus švietimo institucijų atstovams.

Programa

Gruodžio 8 d. 11 val. 

 • Neatidaryti el. laiško priedo negalima pasitikėti. Milda Mimienė, KTU IT saugos skyriaus Vyresnioji IT specialistė
  Skirtas institucijų administratoriams, raštinių darbuotojams ir visiems kitiems, kurie nori saugiai naudotis el.paštu.
  Pateiktį gali atsisiųsti čia.

Gruodžio 8 d. 15 val. (pakartotinai). 

 • Neatidaryti el. laiško priedo negalima pasitikėti. Milda Mimienė, KTU IT saugos skyriaus Vyresnioji IT specialistė
  Skirtas institucijų administratoriams, raštinių darbuotojams ir visiems kitiems, kurie nori saugiai naudotis el.paštu.
  Pateiktį gali atsisiųsti čia.

Gruodžio 9 d. 11 val. 

 • TVS "Joomla" saugumo spragos, kurias turite pašalinti nedelsiant. Jolanta Totoraitienė, KTU Paslaugų stebėsenos ir administravimo skyriaus IT specialistė
  Skirtas svetainių su Joomla administratoriams, bet gali dalyvauti ir kiti.
  Pateiktį gali atsisiųsti čia.

Nuo spalio 14 gaunama daugybę apgaulingų el. laiškų  iš lietuviškų adresatų  ar pažįstamų žmonių, klastojant siuntėjo adresus. Ne visos AV sugebėjo aptikti žalingą kodą (pridedamas MS Word  dokumentas (Pakuotė..., Duomenys... ar kitas lietuviškas pavadinimas).doc).  Žalingas kodas  - viruso Emotet parsiuntėjas (https://www.nksc.lt/rekomendacijos/trojanemotet.html )

Tokiuose laiškuose esančių dokumentų ar nuorodų neatidarinėkite. Kol kas didžioji dalis antivirusinių programų šio viruso neaptinka.

Laiškai siunčiami iš skirtingų IP adresų ir skirtingų el. pašto dėžučių.

Spalio 2d.  į  mokyklų e. pašto dėžutes buvo pristatytas suklastotas laiškas Lietuvos pašto vardu.

 

Laiške esanti nuoroda  (h__p://www.______.com/file/6ksw42gweywocwi/Issami+steb%C4%97jimo+informacija.7z/file) veda į galimai kenkėjišką failą. 

Nespaukite šios nuorodos. Pažymėkite laišką, kaip brukalą (ang. Spam/Junk) ir pašalinkite iš el. pašto dėžutės.

Visada atkreipkite dėmesį į laiško siuntėjo informaciją esančią „Nuo: /From: „lauke.

Daugiau informacijos apie apgaulingus laiškus rasite NKSC parengtame dokumente:

https://www.nksc.lt/naujienos/suaktyvejo_suklastotu_kenkejisku_el_laisku_siuntim.html 

 

Virtualus privatus tinklas VPN - tai tinklo paslauga, kurios pagalba galima prisijungti prie institucijos vidinių IT resursų (darbo vietų kompiuteriai, spausdintuvai, tarnybinės stotys ir pan.) bei išorinių paslaugų, kurios pasiekiamos tik iš vidinio tinklo.

Paslauga teikiama tik toms švietimo įstaigoms, kurios yra sudariusios  sutartį su LITNET KTU techniniu centru.

Dėl paslaugos prašome kreiptis adresu . Prašymai priimami tik iš oficialiaus institucijos el. pašto adreso.

Instrukcijas, kaip naudotis VPN paslauga, rasite čia.

Mėgindamos susidoroti su nuotolinio darbo iššūkiais, mokyklos suskubo kurti elektroninius paštus darbuotojams bei moksleiviams. Nors tai atrodo paprasta užduotis, visgi yra keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, bei ką reikėtų gerai apgalvoti siekiant išvengti nesklandumų ateityje. Pateikiame keletą rekomendacijų:

 1. Renkantis nuotolinio mokymo aplinkos paslaugos teikėją įsitikinkite, kad Jūsų darbuotojų ir moksleivių asmens duomenys bus saugomi Europos Sąjungoje, kur asmens duomenų apsaugą reglamentuoja ES Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas. Jei duomenys saugomi ne ES, duomenų apsaugos reglamentas netenka galios, tad gali kilti grėsmė Jūsų duomenų saugumui.
 2. Įvertinkite, ar tikrai yra poreikis moksleiviams kurti el. paštus su mokyklos domenu. Ar tikrai moksleiviai atsakingai saugos savo el.pašto paskyras? Jei iš nors vienos el.pašto dėžutės bus siunčiami nepageidaujami laiškai (SPAM), viso mokyklos domeno adresai gali patekti į juoduosius google sąrašus. Taigi, bent vienam vartotojui prisidirbus, visas serveris žymimas kaip spam siuntėjas ir nukenčia visi jo vartotojai.
 3. Kuriant elektroninius paštus, rekomenduojame sukurti skirtingus adresų srities simbolinius pavadinimus (subdomenus) moksleiviams ir mokytojams. Tokiu būdu galima aiškiai identifikuoti kam priklauso el.pašto adresas - pedagogui (pvz. ) ar moksleiviui (pvz. ) ir išvengti aukščiau minėtos problemos.

Jei vis dar neišsirinkote el.pašto paslaugos teikėjo, primename, kad tai viena iš nemokamų LITNET paslaugų švietimo institucijoms. Daugiau informacijos apie šią paslaugą rasite https://lm.lt/paslauga/elpasto-paslauga.

LITNET KTU techninis centras teikia švietimo ir mokslo institucijų tarnybinio elektroninio pašto [vardas.pavarde] paslaugą. 

Pagal institucijos užsakymą yra sukuriama paskyra administratoriui, kuris atsakingas už šią paslaugą.  Adresai [vardas.pavarde] yra suteikiami pedagogams, kurių sąrašą administratorius importuoja iš pedagogų registro. Paskyros institucijos nepedagoginiams darbuotojams yra kuriamos rankiniu būdu. 

Visus dokumentus, susijusius su šios paslaugos teikimu, rasite čia.

Pareigybinių adresų tvarka nesikeičia, jie užsakomi el.paštu

Reaguojant į šiuo metu sustabdytą ugdymo procesą mokyklose, LITNET ir KTU kviečia pasiruošti nuotoliniam mokymui karantino metu naudojant Virtualią Mokymosi Aplinką (toliau - VMA), kurioje naudotojai bus sinchronizuojami su e.tapatybių valdymo sistema. 

Vieną kartą importavus pedagogų ir moksleivių duomenis, visų jų paskyros iš sistemos epaslaugos.lm.lt bus automatiškai sichronizuojamos su vma.lm.lt. Akcentuojame, kad mokyklos, kurios naudojasi pilotine belaide prieiga, tuos pačius prisijungimus galės naudoti ir Virtualioje Mokymosi Aplinkoje.

Puslapis 1 iš 2

Paslaugų portalai

email at signWeb pašto sistema pastas.lm.lt
Paslaugų portalas epaslaugos.lm.lt
Virtuali mokymosi aplinka vma.lt.lt
Web paslaugos administravimas web.lm.lt
eduroam projektas www.eduroam.lt
Instrukcijos naudotojams wiki.litnet.lt
Vaizdo įrašų saugykla 
video.lm.lt

 

Naujausi įrašai

2020 m. spalio 15 d.
2020 m. spalio 2 d.
2020 m. gegužės 19 d.

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti.